Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Prisijunk su Facebook   arba Registruokis

Senų medžiagų renesansas ant Karalaitės kaklo

Autorius: EKOredakcija
Data: 2012.04.09 09:58

Reitingas:
684/0

Monika Kaunietė

Prieš kelerius metus internetinėje erdvėje ėmė sklisti fotografijos, kuriose matyti nauji, neįprasti, gluminantys „daiktai“ ant žmogaus kaklo. Apžiūrėti jų ne tik palinksti arčiau monitoriaus, bet ir važiuoji į vasaros festivalius, bėgi iš paskos Dizaino žygiui per visą Lietuvą, kad tik pačiupinėtum, įsitikintum... Tai tikrai ne gyvūnai ir ne augalai, bet kažkokia kita gyvybės forma, kurią iš senų audinių atminties tveria jauna meninkė Urtė Karalaitė.

Tavo šedevrai gars]ėja visame pasaulyje. Pasakyk, kur paslaptis? Kas sužavėjo kinus, singapūriečius, britus, airius, lietuvius?

Mano papuošalai žmonėms tinka ir patinka čia, Lietuvoj, ir kitur. Spėju, kad nemažai įtakos tam turi jų paprastumas, priešingybė pompastiškoms įmantrybėms, vadinamoms „papuošalais“.

Kaip supratai, kad tau reikia kurti kaklo papuošalus, nuo ko pradėjai? Ar tavo apsisprendimui, įkvėpimams turėjo įtakos kino prodiusavimo studijos Londone?

Pirmiausia buvo trauka audiniams, tada ji virto į trauką balto ar smėlinio atspalvio audiniams, kurie mane iki šiol yra „apsėdę“... Turėjau galybes baltų papuošalų vizijų, kurios mane persekiojo metų metus. Visiems pasakodavau apie juos, bet nežinojau, kaip tas vizijas realizuoti, nuo ko pradėti. Kai atėjo laikas, vizijos pačios pagimdė save per mano rankas :) Studijos tikrai turėjo daug įtakos mano žaidimams su audiniais. Pirmiausia – mano papuošalai labai vizualūs, gan stambūs ir ekspresyvūs, kaip ir teatro ar kostiuminio filmo apdarai. Dėl šių atradimų aš nutolau nuo savo studijų, kurios man buvo ypač neįdomios, todėl ramia sąžine pasukau kita kryptimi. Baigiau studijas daugiausia dirbdama su scenografija, butaforija bei kostiumais.

Kas tave įkvepia? Kiek tau svarbi istorija (naudoji antikvarinius audinius, daiktus)?

Mane įkvepia absoliučiai viskas... Galima būtų išskirti Viktorijos laikų apdarus, teatro kostiumus, natūralias formas bei tekstūras gamtoje ir, žinoma, iliuziją. Daiktų be istorijos aš nemėgstu, nebūtinai tai turi būti senas ar antikvarinis daiktas, bet istorija tikrai prideda daug „svorio“. Sagos iš močiutės „šliūbinio“ kostiumėlio, kurį jau seniai suvalgė kandys ar dar kas nors, man daug vertingesnės už naujas, kad ir labai geros kokybės. Gal taip yra ir todėl, kad istorijas pasakoti mėgstu ir pati... (juokiasi).

Kuri daiktus išskirtinai tik iš senų, jau naudotų medžiagų. Kokia tavo koncepcija? Kodėl balta?

Man svarbi ekologija, todėl nuo pat pradžių ėmiau naudoti senus audinius. Nepalaikau „skudurizmo“ ir besaikio pirkimo. Išmetama daugybė daiktų ir drabužių, kuriuos dar galima ilgai naudoti, tačiau jie būna tiesiog atsibodę. Taigi aš surenku tuos atsibodusius „vargšelius“ ir panaudoju, perkuriu. O balta spalva man atrodo labai gili ir plati, į ją labai daug telpa, ją galima visaip tampyti ir joje įkūnyti įvairius simbolius. Šiuo atveju balta taip pat atlieka balto popieriaus funkciją. Man patinka, kai žmonės mano papuošalų išvaizdą, reikšmę, įkvėpimus interpretuoja patys ir taip adaptuoja juos prie savo gyvenimo būdo, apsirengimo stiliaus, pažiūrų ir panašiai. Šiuo atveju mano tikslas yra pasiektas.

Kokių įsimintiniausių komplimentų arba reakcijų esi sulaukusi?

Reakcijų sulaukiu labai daug, nes iliuzija veikia beveik kiekvieną. Priėję arčiau prie mano papuošalų žmonės dažnai nusistebi, kad iš tolo tai atrodo visai kas kita, pvz., koralai, plastmasė, jūržolės, popierius... Esu girdėjus daug įvairiausių variantų. Dar buvo vienas žmogus, kuris norėjo mano papuošalus pirkti užuolaidoms surišti. Na, bet čia man asmeniškai gal ir nebuvo didelis komplimentas (juokiasi). O nuoširdūs komplimentai man visi tokie malonūs. Labai nudžiungu, kai mano papuošalus perka solidaus amžiaus damos arba priešingai – mamos mažoms mergaitėms.Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt