Tapk Ekologija.lt bendruomenės nariu - Registruokis

Urban Farming – kas tai yra?

Autorius: Mindaugas_Danys
Data: 2011.10.06 23:40

Reitingas:
0/0

Viena iš man labiausiai patinkančių socialinių inovacijų – urban farming – daržų ir sodų veisimas mieste. Jos tikslas ne tik užsiauginti daržovių ar vaisių, bet svarbiau yra suburti savo bendruomenę, sutvarkyti apleistą žemės plotą, parodyti vaikams, kaip auga pomidorai ar krapai. Galima būtų pagalvoti, kad miesto sodai reikalingi tik urbanizuotiems vakariečiams, kad pas mus tai visi dar turi sodus ar sodybas už miesto, ir kad bobutės netgi vidury miesto po balkonu įsigudrina užsiauginti morkų, bet taip manydami būsite tik iš dalies teisūs. 

Kaip rašiau pradžioje – miesto sodas yra daug platesnė sąvoka, kurioje didžiausias dėmesys ir reikšmė teikiama būtent bendruomenės sutelkimui ir stiprinimui, dalinimosi ir aplinkosauginių idėjų sklaidai bei vartotojiškų įpročių mažinimui. Tuo pačiu yra sutvarkomos apleistos miesto vietos, bešeimininkiai sklypai ir pan. Miesto sodo produkcija gali būti išdalinta bendruomenės nariams, savanoriams arba parduota šalia įkurtame turgelyje. Čia svarbu ne tik galutinis rezultatas, bet ir pats procesas. Miesto sodas įtraukia ir lokalizmo idėją, kuri paprasčiausiai pristatoma, kaip “pirk vietinį” šūkiu. 

Daugiau apie miesto sodus galima paskaityti čia: http://www.urbanfarmonline.com/. Miesto sodai gali būti labai įvairūs. Patiko Pharmacy garden idėja Londone. Pharmacy garden – pažodžiui išvertus reiškia vaistinės sodą. Chelsea vaistinis sodas buvo įkurtas prieš daugiau nei 300 metų. (http://www.chelseaphysicgarden.co.uk/) Pirminis Chelsea sodo tikslas buvo supažindinti vaistininkus ir gydytojus su vaistiniais augalais. Vėliau sodoas plėtėsi, atsirado skirtingų augalų, poilsio zonų ir buvo sukurtos specialios mokymo programos. 

Man labai patiko šiuolaikinio vaistinio sodo pavyzdys taip pat Londone – Urban Physic Garden.:(http://www.physicgarden.org.uk/). Daugiau nei 150 savanorių dalyvavo įrengiant šiuolaikinį vaistinį sodą. Jame žmones ne mažiau svarbūs nei augalai, sode vyksta seminarai, dribtuvės, rengiamos viešos paskaitos ir jis iš esmės yra atviras lankytojams ir vietos bendruomenės nariams. Sodas įkurtas apleistame sklype. Sode veikia kavinė, kurioje galima ne tik paskanauti arbatų su vietoje išaugintais augalais, bet ir stipriau pavalgyti. Papildoma atrakcija tai, kad kavinės virtuvė įrengta sename greitosios pagalbos automobilyje. 

Kai kurie sodų projektai trumpalaikiai, tetrunka vieną sezoną, bet ir atsisveikinimas su sodu gali būti smagus. Londone jis pavirto į dar vieną bendruomeninę akciją – įsivaikink augalą. Augalai buvo išdalinti bendruomenės nariams ir visiems norintiems: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.264527040227275.83071.216298828383430 

Kitame straipsnyje parašysiu daugiau apie daržovių ir vaisių sodus bei bendruomenės įtraukimą. Sodai ir daržai gali būti kuriami ir ant namų stogų, gali būti mobilūs ir ilgalaikiai. Nebūtina apsiriboti tik augalais, jeigu sąlygos ir taisyklės leidžia juose gali atsirasti vietos ir triušiams ar vištoms. Turbūt skaitėte straipsnius apie bitininkystę Londone ir Kopenhagoje, jeigu ne, tai galėsim pakalbėti ir apie bites. Detroite miesto sodai yra bene vienintelis šaltinis centre gyvenantiems žmonėms pasimėgauti šviežiomis daržovėmis, nes bankrutavus auto pramonei ir sumažėjus gyventojų skaičiui parduotuvės užsidarė arba persikėlė į priemiesčius. 

Pabaigai noriu jums papasakoti apie „seed bomb“. Tai yra smagiausias urban farming elementas skirtas paišdykauti linkusiems geradariams. Įsivaizduokite gėlių ar kitų augalų sėklomis prikimštą žemių ir molio kamuoliuką, kurį jūs numetate eidami pro apleistą sklypą. Lietus suminkština sėklabombę ir po pusmečio gali džiaugtis netikėtai išdygusiais augalais. Internetas pilnas nuorodų i video filmukų, kaip pasigaminti sėklabombes, jei tingi pasidaryti pats, tai gali jų nusipirkti ekologiško maisto parduotuvėse arba internete. (http://en.wikipedia.org/wiki/Seed_ball

Kviečiu besidominčius urban farming burtis krūvon ir 2012 metų pavasarį įkurti pirmąjį sodą Lietuvoje.

Norėdami rašyti komentarus prisijunkite prie Ekologija.lt bendruomenės Prisujunk su Facebook  
© ekologija.lt, 2012. Visos teisės saugomos. Atsiliepimai, komentarai ir pagalba - pagalba@ekologija.lt